• Senior Contemporary/Lyrical
  • ***Final Results***

    1 Dance Dynamics

    2 Dancin Bluebonnets- Senior Lyrical

    3 Dance Precisions- Contemporary

    4 The Vision Dance Center

    5 Dancer's Edge Studio

    6 Champion Legacy- Seniors

    7 Starz Dance Academy

    8 Dance Etc Inc- Senior Elite

    9 5-6-7-8

    10 Music City All Stars- Senior Lyrical

    11 Velocity Dance - Platinum

    12 DanzForce Academy- Senior Elite

    13 The Pulse Dance Studio- Pulse Elite

    14 Brookfield Center for the Arts

     

    Semi-Finals

    1 Dance Dynamics - Senior Large Contemporary
    Advanced

    2 Dancin Bluebonnets - Senior Lyrical
    Advanced

    3 The Vision Dance Center - Senior Lyrical
    Advanced

    4 Dancer's Edge Studio - Senior Lyrical
    Advanced

    5 Dance Precisions - Contemporary
    Advanced

    6 Champion Legacy - Seniors
    Advanced

    7 Starz Dance Academy - Elite
    Advanced

    8 Dance Etc - Senior Elite
    Advanced

    9 5678! - Senior All Stars
    Advanced

    10 Music City All Stars - Senior Lyrical
    Advanced

    11 Brookfield Center for the Arts - Senior All Stars
    Advanced

    12 The Pulse Dance Studio - Pulse Elite
    Advanced

    13 Velocity Dance - Platinum
    Advanced

    14 DanzForce Academy - Senior Elite
    Advance


    15   NY Majestic Dance Team  

    16 Golden Motion Elite - Contemporary  

    17 Adrenaline Allstars - Lightning

    18 PowerWorx Dance - Senior Lyrical

    19 Starlites - Senior Lyrical

    20 Midwest Cheer Elite Cleveland - Senior Contemporary

    21 IOWA Cats

    22 Ultimate Dance - Sapphire

    23 Dance United - Senior

    24 Prestige Tumbling Academy - Eminence

    25 CDC Stars Company - StarLIGHTS

    26 South Texas Fuzion - Xtreme Team

    27 Miss Edie's Dancin Feet - Seniors


  • Senior Small Jazz
  • ***Final Results***

    1 Dancer's Edge Studio- Senior Small Jazz

    2 Dancin Bluebonnets

    3 The Vision Dance Center

    4 Champion Legacy

    5 Pace Elite

    6 Dance Mania

    7 South Coast Freestyle- Diana

    8 Mt. Eden Ballet Academy (New Zeland)

    9 5-6-7-8 Senior All Stars

    10 Brookfield Center for the Arts

    11 Golden Motion

    12 KLD All Stars (Australia)

    13 DanzForce Academy

    14 Starlites

     

    Semi-Finals

    1 Dancer's Edge Studio - Senior Small Jazz
    Advanced

    2 Champion Legacy - Seniors - Jazz
    Advanced

    3 PACE Elite - Senior Small Jazz
    Advanced

    4 The Vision Dance Center - Small Senior Jazz
    Advanced

    5 Dance Mania
    Advanced

    6 Dancin Bluebonnets
    Advanced

    7 South Coast Freestyle - Diana
    Advanced

    8 5678! - Senior All Stars
    Advanced

    9 Brookfield Center for the Arts - Senior All Stars
    Advanced

    10 Starlites - Starlites Senior Jazz
    Advanced

    11 DanzForce Academy-Senior Elite
    Advanced

    12 KLD All Stars (Australia) - KLD All Stars
    Advanced

    13 Golden Motion Elite - Jazz
    Advanced

    14 Mt Eden Ballet Academy (New Zealand)
    Advanced


    15 NY Majestic Dance Team

    16 Dance Etc - Senior Elite

    17 Vibe Studios (Australia) - Senior Elite

    18 Goddesses Dance Team - Goddesses

    19 IOWA Cats

    20 Express All Stars - Spirit Express

    21 Foursis Dance Academy - Dazzlers

    22 CDC Stars Company - StarPower

    23 Dance United - Senior Small Jazz

    24 Velocity Dance - Gold

    25 Star Performance Centre - Senior Small Jazz

    26 ZACS Allstars (Australia) - ZACS Allstars


  • Senior Large Jazz
  • ***Final Results***

    1 Dance Dynamics

    2 The Vision Dance Center

    3 Star Performance Centre

    4 PACE Elite

    5 Music City All Stars

    6 Dance Precisions

     

    Semi-Finals

    1 Dance Dynamics - Dance Dynamics
    Advanced

    2 Star Performance Centre - Senior Large Jazz
    Advanced

    3 PACE Elite - Senior Large Jazz
    Advanced

    4 The Vision Dance Center - Large Senior Jazz
    Advanced

    5 Music City All Stars - Senior Jazz
    Advanced

    6 Dance Precisions - Jazz
    Advanced


    7 Starz Dance Academy - Elite  

    8 Kingwood Fillies - Fillies Elite  

    9 Dance Etc - Senior Elite  

    10 Power of Dance - Polaris  

    11 Foursis Dance Academy - Dazzlers


  • Senior Small Pom
  • ***Final Results***

    1 Cheer Factory (Japan)

    2 Pace Elite-Darkness Falls (USA)

    3 South Coast Freestyle (USA)

    4 Shining Planets (Japan)

    5 Champion Legacy (USA)

    6 Xtreme Dance (USA)

    7 Strut Performing Arts Center (UDA)

    8 Jss Moroyama (Japan)

    9 5-6-7-8 (USA)

    10 Foursis Dance Academy (USA)

    11 Star Performance Centre (USA)

    12 Peak Athletics-Sabers (USA)

    13 Laredo All American-Infinity (UDA)

     

    Semi-Finals

    1 Cheers Factory (Japan) - Destination
    Advanced

    2 PACE Elite - Darkness Falls
    Advanced

    3 Shining Planets (Japan) - Grant Sparkle
    Advanced

    4 South Coast Freestyle - Stop
    Advanced

    5 Champion Legacy - Senior Pom
    Advanced

    6 Strut Performing Arts - Senior Pom
    Advanced

    7 Xtreme Dance - Senior Pom
    Advanced

    8 JSS Moroyama (Japan) - Topaz Grant
    Advanced

    9 5678! - Senior All Stars
    Advanced

    10 Foursis Dance Academy - Dazzlers
    Advanced

    11 Star Performance Centre - Senior Small Pom
    Advanced

    12 Peak Athletics - Sabers
    Advanced

    13 Laredo All American - Infinity Hip Hop
    Advanced


    14 Golden Motion Elite - Pom

    15 IOWA Cats

    16 Brookfield Center for the Arts - Senior All Stars

    17 J & K Elite Studio - Infinity

    18 Starlites - Pom

    19 Midwest Cheer Elite Cleveland - Senior Pom

    20 Miss Edie's Dancin Feet - Seniors

    21 Dance United - Senior Pom

    22 SMDC Allstars - SMDC Senior All Stars

    23 Maryland Dance Energy - High Voltage

    24 Allure Danz Studio - Allure Power

    25 Texas Cheer Allstars - Fierce N Flawless


  • Senior Large Pom
  • ***Final Results***

    1 Starz Dance Academy

    2 Pace Elite

    3 South Coast Freestyle

    4 Star Performance Centre

    5 Energizers- Senior Pom

    6 Dancin Bluebonnets

    7 Dancer's Edge Studio

     

    Semi-Finals

    1 Starz Dance Academy - Elite
    Advanced

    2 Pace Elite - Maestro
    Advanced

    3 Energizers - Senior Pom
    Advanced

    4 South Coast Freestyle- Skeletons
    Advanced

    5 Star Performance Centre- Senior Large
    Advanced

    6 Dancin Bluebonnets
    Advanced

    7 Dancer's Edge Studio- Senior Large Pom
    Advanced


    8 Music City All Stars- Senior Pom

    9 Foursis Dance Academy- Dazzlers

    10 Power of Dance - Polarsis

    11 Velocity Dance - Glitz

    12 The Vision Dance Center - Senior Large Pom

    13 Dance Etc. - Senior Elite


  • Senior Small Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 Legendary Athletics

    2 Champion Lagacy

    3 Xtreme Dance

    4 Strut Performing Arts

    5 South Jersey Storm

    6 Top Gun All Stars

    7 Dollhouse Dance Factory

    8 Laredo All American

    9 Express All Stars

    10 Midwest Cheer Elite

    11 Premier Athletics NKY

    12 Peak Athletics

     

    Semi-Finals

    1 Legendary Athletics - Senior Elite
    Advanced

    2 Champion Legacy - Seniors - Hip Hop
    Advanced

    3 Xtreme Dance - Senior Hip Hop
    Advanced

    4 Strut Performing Arts - Senior Hip Hop
    Advanced

    5 Top Gun All Stars - Femme Felines
    Advanced

    6 South Jersey Storm - Whirlwinds
    Advanced

    7 Dollhouse Dance Factory - Pop Star
    Advanced

    8 Laredo All American Infinity
    Advanced

    9 Midwest Cheer Elite 
    Advanced

    10 Express All Stars - Kryptic
    Advanced

    11 Peak Athletics - Sabers
    Advanced

    12 Premier Athletics NKY - Swagger Cats
    Advanced


    13 1st Class Athletics-Senior Hip Hop  

    14 Midwest Cheer Elite Cleveland - Black Ice Krew

    15 Raider Xtreme - Studio X Diamonds

    16 Legacy Elite Athletics - Goal Diggaz

    17 Tiffany's Cheer and Dance Studio - Dance Champions

    18 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite

    19 Dynasty Spirit Elite All Star - King's Kids

    20 Miss Edie's Dancin Feet - Seniors

    21 Adrenaline Allstars - Joules

    22 Brookfield Center for the Arts - Senior All Stars

    23 CNY Storm - Surge

    24 Pittsburgh Pride - Predators

     

    Prelims

    1 Strut Performing Arts - Senior Hip Hop
    Advanced

    2 1st Class Athletics - Ninjas
    Advanced

    3 Peak Athletics - Sabers
    Advanced

    4 Midwest Cheer Elite
    Advanced

    5 Premier Athletics NKY - Swagger Cats
    Advanced

    6 Express All Stars - Kryptic
    Advanced

    7 Midwest Cheer Elite Cleveland - Black Ice Krew
    Advanced

    8 Dynasty Spirit Elite All Star - King's Kids
    Advanced

    9 Legacy Elite Athletics - Goal Diggaz
    Advanced

    10 Raider Xtreme - Studio X Diamonds
    Advanced

    11 Raevin Dance Factory - Dance Factory Elite
    Advanced

    12 Brookfield Center for the Arts - Senior All Stars
    Advanced

    13 Adrenaline Allstars - Joules
    Advanced


    14 Dance Vibe Studio Inc. - Senior Hip Hop  

    15   Almaden Spirit Athletics - Onyx  

    16 Maryland Dance Energy - MDE High Voltage

    17 Legacy Xtreme - Black Mambas

    18 Twisters Elite - Storm Slayers

    19 Starlites - Senior

    20 Spirit of Tyler - Senior Hip Hop

    21 Central Florida Athletics - Lady Blue Dance Crew

    22 Steps All Stars - Diamonds

    23 Colegio Corazonista (Colombia)

    24 Allure Danz Studio - Allure Mystics

    25 PowerHouse Athletics - The Tribe


  • Senior Large Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 Dollhouse Dance Factory

    2 Star Performance Centre

    3 Pittsburgh Poison All Stars

    4 Ultimate Allstars

    5 Music City All Stars

    6 Premier Athletics-Clayton

    7 Victory Vipers

     

    Semi-Finals

    1 Star Performance Centre - Senior All Girl Hip Hop
    Advanced

    2 Dollhouse Dance Factory - Witches
    Advanced

    3 Pittsburgh Poison - Black Widows
    Advanced

    4 Ultimate Allstars - Red Thunder
    Advanced

    5 Music City All Stars - Senior Hip Hop
    Advanced

    6 Premier Athletics - Clayton - Big Diprz
    Advanced

    7 Victory Vipers - Stellar
    Advanced


    8 Perfection All Stars - Eminence

    9 Velocity Dance - Dispatch

    10 The Vision Dance Center - The Vision Dance Center Allstars

    11 Midwest Cheer Elite - Switch Crew

    12 Thunder Elite - Royal-T

    13 FAME All Stars - VA Beach - Femme Fatale

    14 Colegio Corazonista (Columbia)


  • Senior Small Coed Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 Extreme All Stars

    2 Legendary Athletics

    3 House of 509

    4 Pittsburgh Poison All Stars

    5 Champion Lagacy

    6 Goddesses Dance Team

    7 Dance Force Studios

    8 Gold Star

     

    Semi-Finals

    1 Extreme All Stars - Small Sr. Coed Hip Hop
    Advanced

    2 Legendary Athletics - Senior Coed Elite
    Advanced

    3 Pittsburgh Poison - Dart Frogs
    Advanced

    4 House of 509
    Advanced

    5 Goddesses Dance Team - Goddesses
    Advanced

    6 Dance Force Studios - Vitality
    Advanced

    7 Champion Legacy - Legacy Senior Coed
    Advanced

    8 Gold Star - Evolution
    Advanced


    9 Adrenaline Allstars - Thunder Crew

    10 Legacy Elite Athletics - Black RX

    11 Platinum Athletics - Grillz

    12 Heart of Edge - Black Diamonds  

    13 WMXA All Stars - Toxic Twist Crew - Extinction

    14 Midwest Cheer Elite Xenia - Envy

    15 PowerWorx Dance - Capital Offense

    16 Epic Cheer and Dance  - Sassy Sharks


  • Senior Large Coed Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 Extreme All Stars

    2 Pittsburgh Poison All Stars

    3 Victory Vipers

     

    Semi - Finals

    1  Extreme All Stars-Large Sr. Coed Dance
    Advanced

    2  Pittsburg Poison All Stars-Cyanide
    Advanced

    3  Victory Vipers-VEMON
    Advanced


  • Open Contemporary/Lyrical
  • ***Final Results***

    1 Dance Dynamics (USA)

    2 Mt Eden Ballet Academy (New Zeland)

    3 Dancin Bluebonnets (USA)

    4 Music City All Stars (USA)

    5 Mathis Dance Studio (Australia)

    6 Kashiwa Golden Hawks (Japan)

    7 DSF (Japan)

    8 Toxic Cheer and Dance (Australia)

    9 JC Cheer and Dance Academy (Scotland)

    10 RSD Action (Wales)

    11 BALLETeatro Dominco (Dominican Republic)

    12 CheerStars Unique (Germany)

     

    Semi-Finals

    1 Dance Dynamics - Dance Dynamics
    Advanced

    2 Dancin Bluebonnets - Open Lyrical
    Advanced

    3 Mt Eden Ballet Academy (New Zealand)
    Advanced

    4 Music City All Stars - Open Lyrical
    Advanced

    5 Velocity Dance Premiere  

    6 Mathis Dance Studio (Australia) - Mathis Diamonds
    Advanced

    7 Kashiwa Golden Hawks (Japan) - Golden Hawks
    Advanced

    8 DSF (Japan) - DSF Brilliants
    Advanced

    9 Toxic Cheer & Dance (Australia) - Toxic Cheer & Dance
    Advanced

    10 JC Cheer and Dance Academy (Scotland) - JC Glitter White
    Advanced

    11 RSD Action (Wales) - RSD Leading Ladies
    Advanced

    12 BALLETeatro Dominicano (Dominican Republic)
    Advanced

    13 CheerStars Unique (Germany)
    Advanced


  • Open Jazz
  • ***Final Results***

    1 The Vision Dance Center

    2 Dancin Bluebonnets

    3 Wing Dance Promotion (Japan)

    4 PACE Elite - Stolen Magic

    5 Mt Eden Ballet Academy (New Zealand)

    6 Odessa Regional Federation (Ukraine)

    7 Brisbane School of Dance (Scotland)

    8 SACA Supreme (England)

    9 Mathis Dance Studio (Australia)

    10 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador)

    11 The Golden Girls (Colombia)

    12 Dancing Dream Center (Mexico)


    Semi-Finals

    1 The Vision Dance Center - Allstars
    Advanced

    2 Dancin Bluebonnets - Open Jazz
    Advanced

    3 PACE Elite - Stolen Magic
    Advanced

    4 Wing Dance Promotion (Japan) - Silver Wings
    Advanced

    5 5678! - Open All Stars  

    6 Mt Eden Ballet Academy (New Zealand)
    Advanced

    7 Northern Elite Vibe - Jazz  

    8 Brisbane School of Dance (Scotland) - Ultimate Uproar
    Advanced

    9 Odessa Dance Federation
    Advanced

    10 South Jersey Storm - Turbulence  

    11 SACA Supreme (England)
    Advanced

    12 Mathis Dance Studio (Australia) - Mathis Diamonds
    Advanced

    13 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Too Original
    Advanced

    14 Dancing Dream Center (Mexico)
    Advanced

    15 The Golden Girls (Colombia)
    Advanced

    16 Fire Wings-Instituto Santa Maria (Chile) - Fire Wing Advanced

    17 Legacy Elite Athletics - Platinum


  • Open Pom
  • ***Final Results***

    1 Planets (Japan)

    2 Energizers - Open Pom

    3 PACE Elite - Freedom

    4 Kashiwa Golden Hawks (Japan) - Golden Hawks

    5 Wing Dance Promotion (Japan) - Silver Wings

    6 Starz Dance Academy - Elite

    7 Gold Star (Scotland) - Galaxy

    8 JC Cheer and Dance Academy (Scotland) - JC Glitter White

    9 Rocheer and Top Dance (Mexico)

    10 RSD Action (Wales) - RSD Leading Ladies

    11 Phoenix Flames (Scotland) - Elite

    12 Dancing Dream Center (Mexico)

    13 Odessa Regional Federation

    14 Monash Mystics (Australia) - Monash Mystics

    15 The Golden Girls (Colombia)

    16 Electric Girls Dance (Chile) - Electric Girl

    17 Julle Allstars (Sweden)

    18 Pure Allstars (Australia) - Pure Allstars Passion

    19 Dance Kraljica (Chile)

    20 Fire Wings-Instituto Santa Maria (Chile) - Fire Wing

    21 KIF Dance (Norway) - KIF Studio 3 Magnetic

    22 CUAM Mexico (Mexico)

    23 Club Gorilas (Colombia)

    24 Magic Devils (Germany) - Magic Devils

    25 Wolves Army Cheer (France)

    26 Team Pom Brazil (Brazil)

     

    Semi - Finals

    1 Planets (Japan)
    Advanced

    2 Energizers - Open Pom (USA)
    Advanced

    3 PACE Elite - Freedom (USA)
    Advanced

    4 Wing Dance Promotion (Japan) - Silver Wings
    Advanced

    5 Kashiwa Golden Hawks (Japan) - Golden Hawks
    Advanced

    6 Starz Dance Academy - Elite (USA)
    Advanced

    7 Dancers Edge Studio- Open Pom (USA)

    8 Gold Star (Scotland) - Galaxy
    Advanced

    9 JC Cheer and Dance Academy (Scotland) - JC Glitter White
    Advanced

    10 Rocheer and Top Dance (Mexico)
    Advanced

    11 Phoenix Flames (Scotland) - Elite
    Advanced

    12 RSD Action (Wales) - RSD Leading Ladies
    Advanced

    13 Dancing Dream Center (Mexico)
    Advanced

    14 Champion Dance and Cheer All Stars (Scotland)

    15 Monash Mystics (Australia) - Monash Mystics
    Advanced

    16 Pure Allstars (Australia) - Pure Allstars Passion
    Advanced

    17 Odessa Regional Rederation- Team CFU (Ukraine)
    Advanced

    18 Electric Girls Dance (Chile) - Electric Girl
    Advanced

    19 North Dakota Elite- Erinites (USA)

    20 The Golden Girls (Colombia)
    Advanced

    21 Julle Allstars (Sweden)
    Advanced

    22 Dance Kraljica (Chile)
    Advanced

    23 Fire Wings-Instituto Santa Maria (Chile) - Fire Wing
    Advanced

    24 KIF Dance (Norway) - KIF Studio 3 Magnetic
    Advanced

    25 Dance Fits U- Unicorns (USA)

    26 Club Gorilas (Colombia)
    Advanced

    27 CUAM Mexico (Mexico)
    Advanced

    28 Magic Devils (Germany) - Magic Devils
    Advanced

    29 Wolves Army Cheer (France)
    Advanced

    30 Team Pom Brazil (Brazil)
    Advanced


  • Open Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 Team Pilipinas (The Philipines)

    2 South Jersey Storm-Black Ice

    3 Almaden Spirit Athletics-Paragon

    4 Dollhouse Dance Factory

    5 Jump Dance Studio (Norway)

    6 Angels Dance Academy

    7 DSF (Japan)

    8 Angels Dance Academy (England)

    9 Estilo Urbano (Colomia)

    10 Oblivion Allstars (England)

    11 Fire Wings Black Crew (Chile)

    12 Sportsclub Akropolis AS (Norway)

    13 Champion Dance and All Stars (Scotland)

    14 AUSFUNK (Australian)

    15 Cheer Label Langenfeld e.V. (Germany)

    16 Phoenix Flames (Scotland)

    17 Vengeance Industries (Australia)

    18 Stage Centro de Artes Escenicas (Ecuador)

    19 UPA Dance (Guatalmala)

     

    Semi-Finals

    1 Team Pilipinas - (The Philipines)
    Advanced

    2 South Jersey Storm - Black Ice (USA)
    Advanced

    3 Almaden Spirit Athletics - Paragon (USA)
    Advanced

    4 Dollhouse Dance Factory - Jacksons (USA)
    Advanced

    5 Legendary Athletics - Open Hip Hop (USA)

    6 Angels Dance Academy (England) Dominion Angels
    Advanced

    7 Jump Dance Studio (Norway)
    Advanced

    8 Angels Dance Academy (England) Shadow Angels
    Advanced

    9 Star Performance Centre - Open All Girl Hip Hop (USA)

    10 DSF (Japan) DSF All Stars
    Advanced

    11 Northern Elite Vibe - Open Hip Hop (USA)

    12 Estilo Urbano (Colombia)
    Advanced

    13 Jordan Johnson Productions - Fly Kids (USA)

    14 Pittsburgh Poison - Belladonnas (USA)

    15 OC All Stars - West Coast Queens (USA)

    16 Champion Legacy - Open Hip Hop (USA)

    17 Sportsclub Akropolis AS (Norway) Dance Krew Kick
    Advanced

    18 Texas Cheer All Stars- Bangerz (USA)

    19 Oblivion All Stars (England) - Storm
    Advanced

    20 Fire Wings Black Crew (Chile) - Fire Wing
    Advanced

    21 Champion Dance and Cheer All Stars (Scotland)
    Advanced

    22 Phoenix Flames (Scotland)
    Advanced

    23 Ausfunk (Austrailia) - Element
    Advanced

    24 Cheer Label Langenfield (Germany)
    Advanced

    25 Independence (England)

    26 Stage Centro de Artes Escenicas (Ecuador)
    Advanced

    27 Vengence Industries (Austrailia)
    Advanced

    28 UPA Dance (Guatamala)
    Advanced

     

    World Trials

    1 South Jersey Storm - Black Ice

    2 Almaden Spirit Athletics - Paragon

    3 Legendary Athletics - Open Hip Hop

    4 Dollhouse Dance Factory - Jacksons

    5 Northern Elite Vibe - Open Hip Hop

    6 Star Performance Centre - Open All Girl Hip Hop

    7 OC All Stars - West Coast Queens

    8 Pittsburgh Poison - Belladonnas

    9 Champion Legacy - Open Hip Hop

    10 Tie Jordan Johnson Productions - Fly Kids

    10 Tie Texas Cheer Allstar Bangers


  • Open Coed Jazz
  • ***Final Results***

    1 Dance Factory (Mexico)

    2 Dance Dynamics (USA)

    3 Pace Elite (USA)

    4 Strut Performing Arts Center (USA)

    5 Xihua University (China)

    6 SD Pike (Slovenia)

    7 Star Spirit (England)

    8 Balleteatro Dominicano (Dominican Republic)

    9 Dazzlers (Scotland)

     

    Semi-Finals

    1 Dance Dynamics - Large Open Coed
    Advanced

    2 Dance Factory (Mexico)
    Advanced

    3 Strut Performing Arts - Open Coed Jazz
    Advanced

    4 PACE Elite - Open Coed Jazz
    Advanced

    5 Energizers - Open Coed Jazz

    6 Xihua University (China)
    Advanced

    7 Star Performance Centre - Open Coed Jazz

    8 SD Pike (Slovenia) - Pike
    Advanced

    9 Star Spirit (England) - Zero Gravity
    Advanced

    10 Dazzlers (Scotland)
    Advanced

    11 BALLETeatro Dominicano (Dominican Republic)
    Advanced


  • Open Coed Pom
  • ***Final Results***

    1 PACE Elite- If You Want (USA)

    2 Energizers- Open Coed Pom (USA)

    3 Dance Factory (Mexico) - Dance Factory

    4 Strut Performing Arts Center- Open Coed Pom

    5 Rocheer and Top Dance (Mexico)

    6 Chengdu Sport Institute (China)

    7 Kangjie Middle School (China)

     

    Semi-Finals

    1 PACE Elite- Open Coed Pom- If you Want (USA)
    Advanced

    2 Energizers- Open Coed Pom (USA)
    Advanced

    3 Strut Performing Arts Center- Open Coed (USA)
    Advanced

    4 Dance Factory (Mexico)- Dance Factory
    Advanced

    5 Star Performance Center- Open Coed Pom (USA)

    6 Dance Mania (USA)

    7 Rocheer and Top Dance (Mexico)
    Advanced

    8 Chengdu Sport Institute (China)
    Advanced

    9 Kangjie Middle School (China)
    Advanced


  • Open Coed Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 World Wings (Japan)

    2 ADA (England)

    3 Top Gun All Stars

    4 Jordan Johnson Productions

    5 UIS (Japan)

    6 Next Level Dance Co. -Supremecy

    7 Midrash Dance Centre

    8 Vengeance Industries (Australia)

    9 Estilo Urbano (Colombia)

    10 RokkaZ (Germany)

    11 Oblivion Allstars

    12 Fire Wings Black Crew

    13 Tanz Regens (Ecuador)

    14 JG Academy (Mexico)

    15 Universidad Po;otecmoca Salemsoama (Ecuador)

    16 Yo Dance (Ecuador)

    17 TCA Tycoons Cheer & Dance Academy (England)

    18 Collage Company (Mexico)

    19 UPA Dance (Guatamala)

     

    Semi-Finals

    1 World Wings (Japan) - World Wings
    Advanced

    2 ADA (England) - Dark Angels
    Advanced

    3 Top Gun All Stars - Open Coed Hip Hop
    Advanced

    4 Jordan Johnson Productions - Hit Squad
    Advanced

    5 UIS (Japan) - UIS
    Advanced

    6 Next Level Dance Co - Supremacy
    Advanced

    7 Midrash Dance Center (Mexico)
    Advanced

    8 Premier Athletics - Clayton - Supa Novaz

    9 Showtime Studio - Storm

    10 Vengeance Industries (Australia) - Bad Girls Club Dance Crew
    Advanced

    11 Strut Performing Arts - Hip Hop

    12 Estilo Urbano (Colombia)
    Advanced

    13 RokkaZ (Germany) - The RokkaZ
    Advanced

    14 Gold Star - Team X

    15 Oblivion Allstars (England) - Colossus
    Advanced

    16 Fire Wings Black Crew (Chile)
    Advanced

    17 Ultimate Allstars - Silver

    18 Tanz Regens (Ecuador) - Tanz Regens
    Advanced

    19 JG Academy (Mexico)
    Advanced

    20 Midwest Cheer Elite Cleveland - Open Krew

    21 Universidad Politecnica Salesiana (Ecuador)
    Advanced

    22 Yo Dance (Ecuador)
    Advanced

    23 USA Wildcats Windsor - Fang Squad

    24 Collage Company (Mexico)
    Advanced

    25 TCA Tycoons Cheer & Dance Academy (England) - Transonic
    Advanced

    26 UPA Dance (Guatemala) - Rush
    Advanced

    27 CUAM Mexico (Mexico)

     

    Worlds Trials

    1 Top Gun All Stars - Open Coed Hip Hop
    Advanced

    2 Jordan Johnson Productions - Hit Squad
    Advanced

    3 Showtime Studio - Storm
    Advanced

    4 Next Level Dance Co - Supremacy
    Advanced

    5 Premier Athletics - Clayton - Supa Novaz
    Advanced

    6 Gold Star - Team X
    Advanced

    7 Strut Performing Arts - Hip Hop
    Advanced

    8 Ultimate Allstars - Silver
    Advanced

    9 Midwest Cheer Elite Cleveland - Open Krew
    Advanced

    10 USA Wildcats Windsor - Fang Squad
    Advanced


    11 Epic Cheer and Dance - Thresher Sharks


  • Open Male Hip Hop
  • ***Final Results***

    1 Pittsburgh Poison All Stars - King Cobras

    2 Texas Cheer Allstars- D Towne Boogie

    3 Tanz Regens (Ecuador)

    4 Adrenline Allstars- Rush Crew

     

    Semi - Finals

    1 Pittsburgh Poison All Stars-King Cobras
    Advanced

    2 TEXAS CHEER ALLstars-D-Town Boog
    Advanced

    3 Tanz Regens (Ecuador)
    Advanced

    4 Adrenaline Allstars-Rush Crew
    Advanced


    5 Velocity Dance-Wolf Pack  

    6 Legacy Elite Athletics-GUNMETAL


  • Junior Dance
  • ***Final Results***

    1 Dancer's Edge Studio- Junior Lyrical (USA)

    2 The Vision Dance Center (USA)

    3 ABE Dance Promotion (Japan) Blue Star

    4 Kawai Dance Agency (Japan)

    5 Strut Performing Arts Center- Junior Hip Hop

    6 Uniques Academy (Columbia)

    7 KLD All Stars (Australia) - Elite Reign

    8 MC Planet Dance (Australia)- Silence

    9 Champion Cheer and Dance All Stars (Scotland)

    10 Dancing Dream Center (Mexico)

    11 ZACS Allstars (Australia)

    12 Rokkaz (Germany) - Junior Rockkaz

    13 CEAM Mexico - Team 1

    14 CEAM Mexico - Team 2

    15 Fundacion Tributo (Columbia)

    16 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador)

    17 Jiefang Road Primary School of Linfen City (China)

    18 Black Out Company (Guatemala)

    19 Palermo De San Jose (Columbia)

     

    Semi-Finals

    1 Dancer's Edge Studio - Junior Lyrical
    Advanced

    2 The Vision Dance Center - Allstars
    Advanced

    3 ABE Dance Promotion (Japan) - Blue Star
    Advanced

    4 Kawai Dance Agency (Japan) - Little Berries
    Advanced

    5 Strut Performing Arts Center - Junior Hip Hop
    Advanced

    6 Studio 22 - High TeK Jr All Stars

    7 Music City All Stars - Junior Team

    8 Uniques Academy (Colombia)
    Advanced

    9 Champion Dance & Cheer All Stars (Scotland) - Pink
    Advanced

    10 KLD All Stars (Australia) - Elite Reign
    Advanced

    11 MC Planet Dance (Australia) - Silence
    Advanced

    12 Premier Athletics NKY - Crew Cats

    13 ZACS All Stars (Australia) - Orange
    Advanced

    14 Dancing Dream Center (Mexico)
    Advanced

    15 Rokkaz (Germany) - Junior RokkaZ
    Advanced

    16 CEAM Mexico (Mexico) -Team 1
    Advanced

    17 CEAM Mexico (Mexico)- Team 2
    Advanced

    18 Jiefang Road Primary School of Linfen City (China)
    Advanced

    19 Centro Artistico Yesenea Mendoza (Ecuador) - Explode It
    Advanced

    20 Fundacion Tributo (Colombia)
    Advanced

    21 Black Out Company (Guatemala) - Black Out Company
    Advanced

    22 Palermo de San Jose (Colombia)
    Advanced

    23 Instituto Tecnico Industrial Pascual (Colombia) - Bravo